Детально про договір дарування, особливості оформлення угоди

Детально про договір дарування

Дарування нерухомості – одна з найпопулярніших операцій в нашій країні. Існує ряд особливостей, які необхідно знати, перш ніж вибрати цю форму переходу прав власності. В першу чергу, людей цікавлять витрати на оформлення та податки. Дарування ж відрізняється від купівлі-продажу не тільки ставками податків, а й іншими нюансами, порушивши які, угоду можливо визнати недійсною.

Про все по порядку. Розглянемо переваги, адже не дарма дарування користується популярністю, особливо між родичами:

  • Для людей з першим ступенем родинних стосунків (чоловік, дружина, мати, батько, діти) угоди дарування мають пільгове оподаткування (всього 1% державного мита, а податок з доходів фізичних осіб і військовий збір не оплачуються).
  • Можливо користуватися правом на субсидію.
  • Таке майно не можна конфіскувати за борги.
  • Подарована нерухомість не може бути об’єктом розподілу майна при розірванні шлюбу.
  • Право власності настає з моменту реєстрації договору в реєстрі, якщо інше не прописано в договорі дарування.

Щоб дотримати всі законодавчі норми, слід розуміти, що дарування – це передача прав власності людини, що знаходиться в здоровому глузді, що не обтяженого іншими життєвими обставинами і бажає передати майно абсолютно безоплатно.

У статті Цивільного Кодексу України №233, є роз’яснення про те, що потерпілий від «кабальної угоди» – людина, яка вчинила дарування в умовах важких життєвих обставин, що не має вибору на той момент, навіть якщо він виступав ініціатором угоди, має право звернутися до суду і визнати угоду нікчемною. Таким заявником може виступати не тільки сам «дарувальник», а й інші зацікавлені особи. Отже, якщо дарувальник все ж розраховує на будь-яку винагороду або допомогу, краще задуматися про договір довічного утримання, заповіт або купівлі – продажу.

Так само не підлягає операціях дарування майно дітей, що знаходиться в користуванні опікунів, усиновителів або ж батьків.

Дарувальник, в свою чергу, має право прописати в договорі додаткові умови: заборону на відчуження даного майна третім особам, довічне проживання, ін.

Отже, про саму процедуру:

Здійснення угоди відбувається в присутності нотаріуса та обох сторін. Нотаріус засвідчує особистості дарувальника і обдаровуваного, згідно з документами. Далі перевіряє наявність права власності на об’єкт дарування, відсутність обмежень щодо відчуження. Потім підписується договір дарування з подальшою реєстрацією майнових прав обдаровуваного в реєстрі.

Податки та збори при оформленні дарування нерухомості:

Державний збір Податок з доходів фізичних осіб Військовий збір
Дарувальник і обдарованих є родичами першого ступеня споріднення 1%
Одна зі сторін – не перша ступінь спорідненості 1% 5% 1,5%

 

Одна зі сторін – громадянин іншої країни (навіть якщо такі є родичами) 1% 15 (17)%

 

 

Замовити оцінку або отримати безкоштовну консультацію